Najnowsze zdjęcie Io

 

Amerykańska sonda New Horizons, zmierzająca do Plutona i jego księżyca Charona (dotrze tam dopiero w 2015 roku), wykonała wspaniałe zdjęcie Io – jednego z księżyców Jowisza.

Fotografię wykonano dokładnie 28 lutego o godzinie 12.04 naszego czasu. Wykorzystano do tego instrument o nazwie Long Range Reconnaissance Imager (LORRI).

Io, jako jeden z niewielu obiektów w naszym Układzie Słonecznym, jest aktywny wulkanicznie. Widać to doskonale na zdjęciu. Na godz. 11 uchwycono wysoką na 290 kilometrów, erupcję wulkanu Tvashtar. Była ona już widoczna poprzednio dzięki zdjęciom z Teleskopu Kosmicznego Hubble’a i fotografiom z New Horizons wykonanym dwa dni wcześniej. Teraz dopiero ukazała się w pełnej krasie.

Jakby tego było mało, po lewej stronie (na godz. 9) widać kolejną erupcję. Tutaj dał o sobie znać inny aktywny obszar – Prometeusz, który wyrzuca materię na wysokość 60 kilometrów. Jeszcze jeden wulkan, o nazwie Masubi, widać w dolnej części obrazka, po nocnej stronie księżyca, lecz blisko linii terminatora (oddzielającej dzień od nocy na tarczy księżyca).

Io

3 thoughts on “Najnowsze zdjęcie Io

  1. Protuberancje to te wybuchy widoczne na zdjęciu. Jeśli chcesz o nich wiedzieć coś więcej to zapytaj Polską Wikipedię – sprawdzałem, dobry artykuł jest i sporo kolorowych zdjęć.

    Żeby docenić piękno Io trzeba jednak zobaczyć go w kolorze i odpowiedniej skali, proszę:

    I jak teraz? ;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s