Romantyczny widok?

Piotr Jaczewski pokazuje na swoim blogu, że zachody słońca na innych planetach nie są romantyczne. Trudno nie przyznać mu racji ;) Przyzwyczailiśmy się tak bardzo do błękitnego nieba, dużej tarczy słonecznej, że taki widok jak ten powyżej (zachód Słońca na Marsie), ciężko uznać za miły dla oka i przyjemny.

W pułapkę przyzwyczajeń wpadli nawet naukowcy pracujący dla NASA podczas analizowania zdjęć przesłanych przez marsjańskie sondy Viking. Były to pierwsze w historii zdjęcia z innej planety. Badacze analizujący nadchodzące z sond zdjęcia, dobierali odpowiednie filtry, aby uzyskać błękitny odcień nieba, bo wydawało im się, że taki również musi być na Marsie!

Jak się okazuje, nic bardziej mylnego. Każda planeta ma specyficzny skład atmosfery i przez to właściwy tylko jej odcień zachodu słońca. Czy romantyczny? O tym decydują gusta każdego z nas, ale trudno się spodziewać aby ten marsjański przypadł nam do gustu. Jesteśmy w końcu Ziemianami i to co ziemskie jest dla nas najpiękniejsze… Tylko miłośnicy innych planet mają inaczej. To żywe wyjątki od reguły ;)

One thought on “Romantyczny widok?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s