Warto inwestować w badania kosmosu!

Bo to się po prostu opłaca!

Jak donosi New Scientist, inżynierowie z University of Connecticut w Storrs opracowali przenośny „skaner brudnych rąk”. Urządzenie wielkości kamery wideo pozwoli policyjnym specjalistom na poczekaniu sprawdzić, czy podejrzana osoba nie ma na rękach śladów prochu albo krwi. Wykorzystali w nim molekularne czujniki fluorescencji rentgenowskiej stworzone przez NASA dla sond planetarnych. Czujniki pozwalają zidentyfikować poszczególne pierwiastki dzięki pomiarom długości fal, jakie emitują ich atomy pod wpływem promieniowania rentgenowskiego. Technologia ta została udostępniona przemysłowi kilka lat temu.

Każdy dolar, rubel, jen, juan i każde euro wydawane na program badań kosmicznych nie jest wystrzeliwane w kosmos! Jest wydawane na Ziemi, zarabiają na tym dostawcy materiałów, konstruktorzy i cała masa inżynierów związanych z programem kosmicznym. To całkiem spora część gospodarek krajów, które uczestniczą aktywnie w badaniach kosmosu. A do tego dochodzą nam zyski takie jak przedstawiony powyżej – nowe technologie. Przecież chyba prawie każde dziecko wie, że teflon spotykany w naszych patelniach powstał dzięki programowi Apollo (lądowania USA na Księżycu)?

3 thoughts on “Warto inwestować w badania kosmosu!

  1. Upss… Na polskiej wikipedii nic na temat teflonu i programu kosmicznego nie ma, ale na angielskiej jest napisane:
    „The common statement that teflon is a spin-off from the U.S. space program is thus an urban legend.” …czyli, że to fałsz i tzw. miejska legenda.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s