Zmarł prof. Bohdan Paczyński

Bohdan Paczyński

W czwartek, 19 kwietnia, w Princeton zmarł profesor Bohdan Paczyński. Miał 67 lat.

Prof. Paczyński był uważany za najpoważniejszego polskiego kandydata do Nagrody Nobla. Zasłynął propozycją wykorzystania mikrosoczewkowania grawitacyjnego do poszukiwania planet (o czym pisałem tu) i innych nieświecących lub słabo świecących obiektów astronomicznych.

W 2006 roku otrzymał od Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego nagrodę im. Henry’ego Russella, tzw. astronomicznego Nobla.

„Każdą rozmowę z prof. Paczyńskim traktowałem jako ekscytującą przygodę intelektualną. Trudno przecenić jego wkład w rozwój astrofizyki światowej, a także i w Polsce – jest on i pozostanie naprawdę ogromny. Głębia jego wiedzy, wyjątkowa zdolność do syntezy, przenikliwość i wigor, z jakim atakował on najtrudniejsze problemy, były zawsze godne największego podziwu – powiedział astronom prof. Aleksander Wolszczan.

W 2005 roku Uniwersytet Wrocławski przyznał mu honorowy doktorat, a podczas uroczystości został odczytany list Paczyńskiego: Chciałbym zrozumieć, na czym polegają błyski gamma. Ale chyba nie grozi mi to znane przekleństwo: oby spełniły się wszystkie twoje marzenia. Sądzę, że mogę spać spokojnie.

<powyższy wpis to cytat z wikinews>

Inne artykuły:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s