Widzieć więcej!

Czasami spotykam się z sytuacjami, wydarzeniami lub informacjami, które dopiero po chwili zastanowienia (a czasami nieświadomego błądzenia myśli) ukazują swój urok i intelektualne piękno. Tak było i tym razem kiedy oglądałem 5 maja Astronomiczne Zdjęcie Dnia.

Niby kolejne zdjęcie następnej galaktyki, z małym bonusem w postaci widoku z trzech teleskopów obserwujących w innych długościach fal elektromagnetycznych… No właśnie… Tu był ten błysk delikatnego olśnienia. My – ludzie, możemy obserwować otaczającą nas rzeczywistość jedynie przez wąski wycinek elektromagnetycznego widma – tylko w promieniach światła widzialnego. A co z resztą zakresu? Dzięki nowoczesnej technice możemy nadrobić braki natury i obserwować wszechświat we wszystkich jego… barwach? Raczej w całym jego spektrum promieniowania:

Od lewej strony: promieniowanie gamma, promieniowanie rentgenowskie (promieniowanie X), ultrafiolet, światło widzialne (widmo światła widzialnego – rozszerzenie na dole obrazka), podczerwień, mikrofale, fale radiowe.

O takie oto nieoczywistości potykamy się każdego dnia. Czasami warto jednak nie podnosić się i otrzepywać kolan zbyt szybko.

3 thoughts on “Widzieć więcej!

 1. O tym samym wydarzeniu możemy przeczytać tu:
  http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=1492
  i tu:
  http://www.gazetawyborcza.pl/1,75476,4115755.html?skad=rss

  i właśnie w Wyborczej czytamy, że „7,5 tys. lat świetlnych od Słońca w gwiazdozbiorze Kilu znajduje się gwiazda Eta Carinae. To najbardziej masywna gwiazda w naszej Galaktyce. Niektórzy szacują, że waży 150 razy więcej niż nasze Słońce. I promieniuje ponad pięć milionów razy więcej energii. Astronomowie od wielu lat obserwują jej przedśmiertne konwulsje. W 1843 r. eksplodowała, na krótko stając się drugą z najjaśniejszych gwiazd nieba południowego, ale nie rozpadła się i przeżyła katastrofę.
  – Jeśli potwierdzi się nasz scenariusz, to finalna eksplozja może nastąpić prędzej, niż nam się wydaje, nawet jutro – mówi dr Smith. Ziemi nie zagrozi, ale – jak zapewniają astronomowie – przy jej świetle będzie można czytać książki nocą.”

  Tak więc twa ciekawość może zostanie zaspokojona :)

 2. Boże spraw, żeby wybuchła wcześniej :) To będzie uczta. I, być może, ludzie zaczną w końcu patrzeć w niebo i dostrzegać jego piękno :) Nie mogę się doczekać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s