Pod własnym nosem

Czytając i zachwycając się informacjami o dalekim wszechświecie czy nawet stosunkowo bliskich, bo ziemskich odkrywcach jego tajemnic (najczęściej są to amerykanie), można nie zauważyć, że i w Polsce jest wielu pasjonatów badań kosmicznych. Nie tylko spoglądają oni w niebo, nie tylko piszą artykuły i blogi ;) ale również spotykają się. Oto przegląd zaproszeń na obozy i konferencje, które znalazłem w swoim czytniku RSS:

1. Dla gimnazjalistów – Naukowy Obóz Astronomiczny 2007 – Jak co roku klub Almukantarat organizuje wakacyjny obóz astronomiczny dla młodzieży. W tym roku obóz będzie w dniach 29.07-11.08.2007. Termin zgłoszeń mija 15 czerwca.

***opis/informacja*** ***strona obozu***

2. Dla studentów – Studenckie Ogólnopolskie Warsztaty Astrobiologiczne SOWA w Warszawie – odbędą się w dniach 26-27 maja. Wykłady mają wygłosić znani naukowcy, m.in. prof. Aleksander Wolszczan. Wykłady będą dostępne dla wszystkich chętnych. Uczestnicy będą mogli zaprezentować swoją pracę podczas sesji plakatowej.

***strona warsztatów***

3. Dla początkujących miłośników astronomii – Projekt Perseidy 2007 – odbędzie się w dniach 6 – 19 sierpnia. Obserwując maksimum jednego z najaktywniejszych rojów meteorów będzie można nauczyć się podstaw prowadzenia samodzielnych obserwacji. Oczywiście poza stroną ściśle astronomiczną będą również inne atrakcje, takie jak ogniska, czy mecze siatkówki. Termin złoszeń mija 30 czerwca.

***zgłoszenia i informacje***

4. Dla młodych naukowców – Workshop on Astrophysics and Space Research – W dniach 27-30 czerwca w Serocku odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa z astrofizyki i badań kosmicznych skierowana do młodych naukowców. Wykłady wygłoszą wybitni naukowcy z zagranicy i z Polski, a jednym z celów jest zachęcenie młodych badaczy do tworzenia międzynarodowych zespołów naukowych.

***informacje*** ***strona konferencji***

5. Dla wszystkich chętnych (poniżej 16 roku życia z opiekunem) – Obóz Szkoleniowo-Obserwacyjny PTMA „OSOP 2007” – Impreza odbędzie się 9-20 sierpnia 2007 w schronisku „Cicha Dolina” w Roztokach Górnych (w Bieszczadach, niedaleko Cisnej). Na obozie wszyscy chętni będą mogli nauczyć się podstaw obserwacji nieba. Przewidziano zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne obserwacje nocą. Zgłoszenia do 31 maja.

***zgłoszenia i informacje***

6. Dla wszystkich – Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii – odbędzie się w dniach 9-12 sierpnia w Niedźwiadach w województwie kujawsko-pomorskim. Na razie organizatorzy z Pałucko Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno-Ekologicznego nie podają szczegółów.

***śledzić informacje na tej stronie***

Kto by się spodziewał takiej liczby spotkań w „biednej” i dalekiej od zaangażowania w badania kosmosu Polsce? Mnie samego zaskoczyła bardzo pozytywnie liczba imprez, nie myślałem, że będzie ich aż tyle, zanim zacząłem pisać ten post.

One thought on “Pod własnym nosem

  1. No, a te dzieciaki, co odkryły jakąś planetoidę? Czy to nie wspaniałe? Moze dobrze, że patrzą w górę zamiast w dół, na bagienko codzienności. Choć ono i tak prędzej czy później da się zauważyć…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s