Europejska Agencja Kosmiczna

Jeśli słyszy się o badaniach kosmosu to najczęściej tylko o tym co robią amerykanie i ich agencji kosmiczna NASA, tymczasem europejczyczy mogą również pochwalić się swoimi osiągnięciami.

Europejska Agencja Kosmiczna nie ma najbardziej spektakularnego atrybutu każdej agencji kosmicznej, czyli własnego załogowego statku, ale to nie oznacza, że europejscy astronauci nie latają w kosmos. Latają amerykańskimi Wahadłowcami i rosyjskimi Sojuzami. Nie jest to prestiżowe rozwiązanie, ale oszczędza wiele środków finansowych, które są ograniczone i nie tak znaczne jak amerykańskie. Z tych ograniczonych zasobów udaje się jednak sfinansować wiele ciekawych projektów.

Przede wszystkim ESA posiada doskonale położony kosmodrom w Kourou w Gujanie Francuskiej, znajduje się on bardzo blisko równika i dlatego jest idealnym miejscem do wystrzeliwania satelitów, zwłaszcza geostacjonarnych satelitów telekomunikacyjnych, które muszą zawisnąć dokładnie nad równikiem. Inne agencje kosmiczne – amerykańska, rosyjska, chińska i japońska- mają swoje kosmodromy położone o wiele bardziej na północ. Umieszczenie wystrzelonych z nich satelitów jest trudniejsze (jeśli ktoś z czytelników wie konkretnie, dlaczego proszę o komentarz, bo szczerze, to do końca tego nie wiem).

Gujana Francuska jest departamentem zamorskim Francji, na takich samych prawach jak departament (jednostka podziału administracyjnego Francji, skrzyżowanie powiatu z województwem jeśli chcielibyśmy przełożyć francuski podział administracyjny na nasz polski). Formalnie jest wiec zawieszona między byciem normalnym departamentem, czyli częścią Francji, a zależnym terytorium z odmiennymi prawami. Jest to jedyne w Ameryce Południowej miejsce, gdzie oficjalną walutą jest Euro.

ESA może pochwalić się również rakietami z serii Ariane. Nazwa pochodzi z języka francuskiego i może oznaczać mitologiczną Ariadnę, lub rodzinę ptaków – kolibry. Obecnie stosowana jest rakieta Ariane 5. Toto dwa filmiki ilustrujące jej działanie i w wielkim skrócie historię całej generacji rakiet Ariane.

Wyniesienie przez Ariane 5 orbitalnego teleskopu XMM Newton do obserwacji wszechświata w promieniowaniu rentgenowskim i ultrafiolecie.

Historia, teraźniejszość i przyszłość Ariane 5 w 4min.

Inne bardzo ciekawe misje przeprowadzone przez ESA:

 • sonda Mars Express
 • sonda Venus Express
 • lądownik Huygens (czyt. hojhens) – część misji Cassini-Huygens do Saturna, wylądował na księżycu Saturna Tytanie w styczniu 2005 roku.

Do ESA należy obecnie 17 europejskich państw. A Polska?

„Od 27 kwietnia Polska zacieśniła swoje związki z Europejską Agencją Kosmiczną ESA. Co prawda jeszcze nie jesteśmy członkiem tej organizacji, ale podpisano umowę, według której nasz kraj został Europejskim Państwem Współpracującym z ESA. Rozszerzy ona możliwość współpracy o część przemysłową. Nasze firmy będą mogły startować w przetargach organizowanych przez agencję. Ilość możliwych do wygrania kontraktów jest proporcjonalna do wielkości składki danego kraju. Polska jest czwartym krajem, który otrzymał taki status, po Węgrzech (kwiecień 2003), Czechach (listopad 2003) i Rumunii (luty 2006). Porozumienie jest wstępem do pełnego członkostwa w ESA. Umowa będzie obowiązywać przez 5 lat, a co roku Polska będzie płacić składkę 1,2 mln euro.

Partnerstwo naszego kraju z ESA rozpoczęło się w 1994 r. Do tej pory dotyczyło jednak wyłącznie kwestii naukowych. Polscy naukowcy uczestniczą w wielu misjach kosmicznych i projektach naukowych agencji, m.in. Ulysses, ISO, SOHO, XMM, Cluster, Double Star, Huygens, Mars Express, Vensu Express, Herschel, Planck, XEUS, Integral, Rosetta, BepiColombo. ”

<<cytat z astronomia.pl>>

Cieszę się, że wreszcie i my dołączamy powoli do tego elitarnego klubu.

12 thoughts on “Europejska Agencja Kosmiczna

 1. Dlaczego opłaca się budować kosmodromy w okolicach równika?
  Umieszczenie czegoś na orbicie sprowadza się do wyniesienia obiektu ponad atmosferę i do nadania mu prędkości ok. 8 km/s (wtedy prędkość odśrodkowa krążącego wokół Ziemi satelity równoważy siłę przyciągania naszej planety, dzięki czemu obiekt pozostaje na orbicie).
  Teraz, Ziemia obraca się wokół osi przechodzącej przez bieguny, a jak wiadomo największą prędkość (liniową) w obracającym sie obiekcie ma punkt najbardziej oddalony od osi obrotu (patrz karuzela: w środku kręci się wolno na obwodzie szybko). W przypadku Ziemi najdalej oddalonymi od osi obrotu punktami są te tworzące równik: w ciągu doby pokonują odległość 40 tys. km (obwód Ziemi), czyli poruszają się z prędkością ok. 0.5 km/s. Na wyższych szerokościach geograficznych odległość od osi obrotu Ziemi jest mniejsza, więc i prędkość tych punktów odpowiednio niższa. Tak więc rakieta startująca z okolic równika umieszczona jest jakby na katapulcie strzelającej z prędkością pół km/s, do wyniesienia satelity na orbitę musi rozpędzić się już tylko o kolejne 7.5 km/s. Rakiety startujące z innych szerokości geograficznych mają słabsze katapulty :) To wszystko przekłada się na kilkuprocentowe różnice w masie paliwa potrzebnego rakiecie, a to z kolei na koszty – starty z okolic równika są tańsze (w uproszczeniu).

  Wykorzystało to m.in. przedsiębiorstwo Sea Launch, które umieściło pływającą platformę na równiku właśnie i stamtąd wysyłało satelity (i pewnie wysyła nadal jeśli naprawili już uszkodzenia powstałe po niedawnej eksplozji rakiety).

 2. mam do was pytania : Czemu w promach kosmicznych niema zamotowanego silnika plazmowego ?
  Jkie są kosekwecie takich silników ; przecież ciogłe latanie ciekłym paliwem nostop nic wam nie daje nie polecieliście jeszcze dalej niż do księżyca a już niedługo skączy sie paliwo i co wtedy lepij teraz prubowac zbudować silnik plazmowy jest tyle planów a sama budowa was mniej wyniesie niz ciogłe pruby kosmiczne ,jeżeli bediecie mieć silnik wystarczy zrobić kadłub do tego silnika żeby wytżymał moc niego .
  Nie ważne jest statek (kadłub)lecz paliwo i silnik jeżeli to bedziecie mieli to wtedy stanie przed wami kosmos

 3. Znaczy, napęd plazmowy to jeszcze dość młoda technologia, cały czas trwają nad niął prace mające na celu udoskonalić silnik i źródło energii potrzebne do wytowżenia odpowiedniego ogrzania i przyśpieszenia paliwa. Obecnie stosowane napędy plazmowe służął głównie do korekty kursu sond kosmicznych i saltelitów – są to krótkie „błyski”, i w czasie których pojazd/sonda nabiera odpowiedniego przyśpieszenia, by wejsć na nową orbitę/zmienić kierunek ruch.
  Napęd plazmowy nie jest stosowany w wachadłowcach, ponieważ napęd nie posiada podpowiedo dużej mocy. Ciąg jest utrzymywany przez którki czas, a i przyśpieszenie nie jest rewelacyjne. Otrzymanie przyśpieszenia potrzebnego do wyniesienia ważącego parę tysiecy ton wachadłowca na orbitę byłby wymagało by zastosowania reaktora atomowego o dość silnej mocy… i zastosowaniu nowych technologi konstrukcji, i ekspolatacji maszyn… Do tego niewątpliwie dochodz fakt, że zniszczenie i wydostanie się radioaktywnych materiałów reaktora atomowego w ziemskiej atmosferze ponosło by naprawdę wielkie konsekwencje…
  Dlatego właśnie napęd plazmowy jest wykorzystywany już w samym kosmosie, gdzie najlepiej sie sprawuje, a paliwo stałe stosowane w rakietach jest wykorystywane do wyniesienia tych pojazdów na orbitę, bo jest zdecydowanie skuteczniejsze. Ale jak wiadomo, wszystko zmienia się z czasem…

 4. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and
  sources back to your site? My blog is in the exact same niche as yours
  and my visitors would certainly benefit from some of the information you
  present here. Please let me know if this ok
  with you. Many thanks!

 5. Wearing a perfume, your mood is easily read and tells
  a bit about you likes. Here are some of the popular discontinued fragrances and even some of the ones
  that people may have forgotten about. Sandalwood fragrance oil can be toxic and should be used with extreme
  caution.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s